Poradna

Máte na nás otázku? Máte nějaký problém? Něco Vás zajímá?
Nebojte a napište nám a my Vám do několika pracovních dní odpovíme.







FAQ - Nejčastěji tázané otázky:

1) Existuje nějaký spolehlivý způsob, jak posílit imunitní systém (myšleno bez léků, ale spíše životním stylem – například jestli opravdu funguje pravidelný pohyb, zdravé stravování atp.)?

Imunitní systém zasahuje do všech oblastí těla a na jeho řízení a regulaci se podílí hormony, různé působky, nervový systém. Vztahy jsou velmi složité. Zároveň si je třeba uvědomit, že k výkonávání nepřetržitých funkcí imunitního systému je potřeba hodně energie. Zcela jednoznačně lze říci, že k posílení imunitního systému dochází pestrou a vyváženou stravou, která dodává nejen energii, ale i potřebné katalyzátory bioch. reakcí – např.vitaminy, železo. Nejhorší epidemie infekcí vypukaly vždy kolem válek, kdy lidstvo bylo podvyživené a tím oslabené. Zároveň dnes víme, že na imunitní systém má nemalý vliv regulace neuroendokrinní – permanentní stres vede k vyplavování působků, které mohou fungování imunity výrazně narušit. Duševní pohoda navozená mj. i sportem, má jistě pozitivní vliv.
Dále se setkáváme i se situacemi, kdy imunita reaguje nepřiměřeně zvýšeně, a i to může být velkým problémem.
Sám v ordinaci doporučuji konzumovat pravidelně probiotika, živé mléčné bakterie, které příznivě působí přes imunitní systém pod sliznicí střeva. A to bud ve formě přirozené – kefír, jogurty, nebo v tabletách. Důležité je železo - červené maso, vnitřnosti a další zdroje z potravin. K tomu vitamíny z ovoce a zeleniny.

2) Čím si naopak mohu imunitu poničit (můžu ji například poškodit užíváním léků a potravinových doplňků?)?

Nejvíce si imunitu poškozujeme sami. Honba za výkonem, nedostatek odpočinku, stres, přecházení běžných nachlazení za pochodu. Imunitní systém má značné rezervy na regeneraci, nicméně dlouhodobé poškozování přinese dříve nebo později důsledky.
Co se týče léků, někdy volíme cestu menšího zla. Těžko například budeme otálet s chemoterapií u zhoubného nádorového onemocnění z obavy před možným poškozením imunity. Potravinové doplňky nevidím jako závadné, nepřekračují-li se maximální denní dávky.
Některé léky, např. hormony užívané při onemocnění štítné žlázy, velmi příznivě ovlivnují i imunitní systém.

Jako vtip mohou působit lidé, kteří 3x týdně jezdí za ne příliš velké peníze darovat plasmu do nedalekého Retzu a po pár měsících přijdou do ordinace, že jsou stále nemocní....

3) Dá se stihnout podobné posilování imunity například za měsíc? Dejme tomu před zimou, když nechci být nemocná atp.?

Oslabení imunity často je dlouhodobý proces, nemůžeme čekat, že po týdnu odpočinku a měsíčním pojídáním vitamínů se razantně projeví viditelný efekt. Ale naopak, i ten měsíc má svůj smysl, pokud se ale bude v opatřeních pokračovat dále.

4) Kdy se mám začít obávat o svůj imunitní systém? Kdy je načase jít k lékaři?

Je třeba použít selský rozum. Většinou dotyčného na problémy s nemocností upozorní jeho tělo nebo okolí - manželka, rodina, lékař. Je zároveň třeba mít na paměti, že menší problémy v začátku onemocnění se řeší snadněji.

5) Funguje na posílení imunity například otužování nebo sauna?

Tyto aktivity mají význam především relaxační. Dnes je nabídka těchto aktivit velmi široká a každý si může vybrat to, co mu nejvíce vyhovuje.

6) Dobry den pan doktor, chcela by som s manzelom babatko ale nakolko mam aj po liecbe (imodin, imunor) stale znizene hodnoty IgA (cca 0,25) a moj lekar mi povedal, ze pri takychto hodnotach moze nastat problem s transfuziou krvi mam strach otehotniet. Neviem, ci sa pocas tehotentsva, porodu alebo po porode nemozu nastat vazne komplikacie. Som nejako vazne ohrozena ja alebo pripadne moje babatko? Ja trpim castymi zapalmi hornych dychacich ciest, mam znizenu funkciu stitnej zlazy a casto ma tiez trapia gynekologicke zpaly. Dakujem za odpoved

  • IgA - vaše hodnota je nižší, nikoli však nulová, nebude tedy žádný problém s transfúzí krve, problém s transfúzí krve mohou mít ti, kteří mají IgA=0, pokud je byť jen nepatrná hladina IgA, neudělá to problém s transfúzí krve
  • v žádném případě nejste vážně ohrožena ani vy, ani vaše dítě
  • je potřeba mít dobře zaléčenou štítnou žlázu (toto může být problém v těhotenství, při otěhotnění i při kojení, št.žláza má i vliv na imunitu), endokrinolog by měl vědět, že chcete otěhotnět a že jste otěhotněla, má to vliv na léčbu
  • časté infekty dých.cest bych očekával v těhotenství méně často, budete méně mezi lidmi, více v pohodě

7) Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Můj syn má potvrzenou alergii na bílkovinu kravského mléka. Na zahuštění mléka kvůli refluxu používáme Nutriton. Zjistila jsem, že Nutriton obsahuje mléčnan vápenatý. Může mléčnan vápenatý způsobit alergickou reakci nebo to nemá s mlékem nic společného?

Mléčnan vápenatý je sůl kyseliny mléčné, to je jednoduchá sloučenina, která není bílkovinné povahy! Tedy nemá nic společného s bílkovinou kravského mléka, na kterou existuje alergie.

8) Dobry den, mam problemy s kozou, postupne sa rozsirujuce na vacsinu tela. Ide o svrbenie, scervenanie, bolest, stipanie. Kozny lekar mi ako diagnozu uviedol atopicky ekzem. Mam vsak zaujem o vysetrenie a testy ci uz dermatologicke alebo imunologicke, ktore mozu byt nad ramec bezne uskutocnovanych a rada si ich priplatim, kedze kvalita zivota v takomto stave je znacne znizena.

Atopický ekzém řeší hlavně kožní lékaři včetně testů oddálené přecitlivělosti,která se hlavně uplatňuje u ekzému. Jinak u nás můžeme provést testy časné přecitlivělosti + testy na lepek, ale výtěžnost je podstatně nižší než u testů oddálené přecitlivělosti.

9) Objednání bez žadanky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda se k vám mohu objednat i bez žádanky od mého praktického lékaře. Na alergologii jsem ještě nikdy nebyla, ale trpím už několik let celoroční rýmou, neustále ucpáným nosem a teď na jaře i svěděním očí. Děkuji za odpověď S pozdravem

Zatím se můžete objednávat bez žádanky od praktického lékaře, zvláště když jsou příznaky takto zřejmé. Neobjednávejte se však mailem, ale telefonicky, na první vyšetření musíme mít dostatek času. Pokud se dělalo nějaké vyšetření, měli byste mít výsledky s sebou, tudíž je lepší za praktickým lékařem zajít.

10) Nemohu se dovolat, co mám dělat ?

K prvnímu vyšetření je potřeba se telefonicky objednat, nelze přes internet, protože na první vyšetření potřebujeme větší časový prostor a přes internet toto nelze zařídit. Může se stát, že sestra odebírá pacienta, provádí spirometrická vyšetření , aplikuje injekce nebo provádí jinou činnost  a nemůže telefon vzít.  Telefon je také dost část obsazený.

Máme pro vás tip - zkuste volat kolem 14,30 hod. , to  se dovoláte nejlépe.Jinak pro stálé pacienty - upřednostňujte elektronickou komunikaci.

11)


Dobrý den,

právě jsem zjistila, že jsem těhotná. Můj gynekolog tvrdí, že léky, které beru nejsou vhodné pro těhotnou (DESLORATADIN). Doporučil mi jiné antihistaminikum - AERIUS. Nicméně, to prý také není vhodné,podle příbalového letáku.Existují nějaké léky na alergii pro těhotné? Pokud žádné vhodné nejsou, tak třeba mastičku na zmírnění svědění? 

Desloratadin a Aerius jsou zcela identické léky. V prvních 3 měsících těhotenství se snažíme tablety na alergii nedávat, samozřejmě pokud to jde, pokud to bez toho nejde, dáváme. Od ukončeného 3.měs. je to zcela bez omezení. Omezení v prvním trimestru je spíše preventivního rázu, protože na to nejsou studie, masti vám svědění neutlumí. Šetrnější léková skupina neexistuje, žádné léky testované na těhotných nejsou. Nicméně za těch několik desítek let, co se to dává, nebyly hlášeny nežádoucí účinky u těhotných, naopak ve vyšším stadiu těhotenství se objevují práce, které říkají, že ty děti matek užívajících látky na tlumení alergie, mají později menší alerg. potíže.

 


12)

Dobrý den,  by mě zajímalo, zda je možné, že dítě, které od narození vyrůstá se psy v domácnosti, by mohlo ted v 7 letech mít alergii. Ptám se proto, že pokud se syn se psy mazlí a oni ho olíznou, do pár minut mu olíznuté místo zčervená, má tam fleky a začne ho to svědit. samozřejmě se snažíme, co nejméně tyto situace eliminovat, ale nejde to vždy. 

Podle projevů se o alergii bude jednat, je to možné, že to takto vznikne, alergie vzniká opakovaným kontaktem s alergenem, není to nic vrozeného.Máte smůlu, protože se uvádí, že když je dítě se zvířetem od malička, tak pravděpodobnost alergie  je menší. 


13) Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Vás možné provést test na intoleranci laktózy. 

Ano, je to možné. Provádíme to pomocí  genetického vyšetření,  výsledek je za cca 3-4 týdny po odběru. 

14)

Dobrý den mohu se zeptat jestli mi zjistíte z čeho mi děti celou zimu kašlou děkuji 

To tedy opravdu nevím, zda to zjistím :)))


Nicméně se tím zabýváme dost často, je to takříkajíc náš každodenní chleba, tak to zkuste risknout a třeba z nás vypadne něco , čím vám pomůžeme.

 




Odpovědi na tyto otázky byly zveřejněny v časopise Dieta, v srpnovém čísle. Autor: MUDr.Kudlík.